[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

Aktualnie: 29 marca 2024 14:02 | Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
RSS

 
 
BURMISTRZ MIASTA I GMINY
Dariusz Wołczyński


Marzec 2024
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

STOP WYPALANIU TRAW


Przełom zimy i wiosny to okres w którym wielu rolników decyduje się na wypalanie łąk i nieużytków. Niestety nadal wśród niektórych osób utrzymuje się przekonanie o pożyteczności tego procederu. Jest ono jednak całkowicie błędne.

Przede wszystkim nieprawdziwy jest pogląd o tym, iż wypalanie przyczynia się do użyźniania gleby. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Wypalanie prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

Kolejna kwestia to zniszczenia jakie pożary powodują we florze i faunie. Pożar traw oznacza bowiem zniszczenie miejsc lęgowych wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach ptaków. Palą się gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami. Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren, jeleni czy dzików. W pożarach traw ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie). Niejednokrotnie od palącego się poszycia gleby, zajmują się torfowiska. Pożary torfu są wyjątkowo trudne do ugaszenia, mogą trwać nawet kilka miesięcy. Torfowiska na regenerację potrzebują kilku tysięcy lat. Często pożar traw przenosi się na sąsiadujące lasy, niszcząc bezpowrotnie cenne drzewostany. Spalony las regeneruje się kilkadziesiąt lat.

Podczas wypalanie pól śmierć ponoszą jednak nie tylko zwierzęta. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną również ludzie. Wzniecony przez człowieka ogień łatwo może wymknąć się z pod kontroli i doprowadzić do tragedii. Nierzadko również ogień przenosi się na sąsiednie zabudowania co skutkuje zniszczeniem mienia i utratą dorobku całego życia.

Rolnicy muszą również pamiętać o konsekwencjach prawnych jakie są związane z wypalaniem. Zakaz wypalania traw jest jednym z "Wymogów dobrej kultury rolnej". Rolnikowi, który nie przestrzega zakazu, grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o 3%. Jeśli zostanie stwierdzone, że rolnik wypalał trawy na którymkolwiek z uprawianych przez niego gruntów, o tyle mogą być pomniejszone jednolita płatność obszarowa, płatność cukrowa, płatność do pomidorów, przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich, płatności do krów i owiec, specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, a także płatności rolnośrodowiskowe, pomoc na zalesianie gruntów rolnych oraz płatności z tytułu ONW. Ale utrata dopłat to niejedyna dolegliwość jaka może dotknąć osobę wzniecającą ogień. Ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach zabraniają wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia.

Wszystkie powyższe argumenty prowadzą do oczywistej konkluzji: wypalanie traw jest jednoznacznie szkodliwe; powoduje ono nie tylko dotkliwe straty środowiskowe i materialne ( co jest powodem wprowadzenia sankcji prawnych dla osób dopuszczających się podpaleń) ale nie przysparza żadnych korzyści. Dlatego też należy bezwzględnie przestrzegać zakazów wypalania traw – przyniesie to pożytek środowisku oraz samym rolnikom.


  

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:



KOMUNIKATOR GMINY PRZYTYK




Papryka Przytycka
ARR

MODR

Powiat Radomski





Razem dla Radomki

W Dolinie Radomki
 


KRUS
ZUS
CEIDG

Hospicjum Radom