[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

Aktualnie: 19 marca 2024 04:46 | Imieniny: Józefa, Bogdana, Laili
RSS

 
 
BURMISTRZ MIASTA I GMINY
Dariusz Wołczyński


Marzec 2024
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Zespół Interdyscyplinarny


 

BICIE I PONIŻANIE NIE JEST SPRAWĄ PRYWATNĄ!

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przez „przemoc w rodzinie należy rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny , w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienie i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.”

W oparciu o literaturę dotyczącą zjawiska przemocy w rodzinie, przemocy domowej można wyróżnić rodzaje przemocy:

  • Przemoc fizyczna, czyli każde zachowanie, którego celem jest zadanie bólu fizycznego, uszkodzenie ciała, pogorszenie zdrowia lub pozbawianie życia ofiary.
    Przykładem może być: popychanie, odpychanie, obezwładnianie, przytrzymywanie, szczypanie, policzkowanie, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką i pięściami, bicie przedmiotami, rzucanie w kogoś przedmiotami, parzenie, nieudzielanie koniecznej pomocy i itp.
  • Przemoc psychiczna, czyli każde zachowanie, którego celem jest zmniejszenie poczucia własnej wartości, wzbudzenie w ofierze strachu oraz pozbawianie jej poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad własnym życiem.  Przykładem może być: wyśmiewanie poglądów, pochodzenia, narzucanie własnych poglądów, ciągłe krytykowanie, wmawianie choroby psychicznej, kontrolowanie i ograniczanie kontaktów z innymi osobami, domaganie się posłuszeństwa, ograniczanie snu i pożywienia, wyzywanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie, stosowanie gróźb  i itp.
  • Przemoc seksualna, czyli każde zachowanie mające na celu zmuszenie ofiary do podjęcia współżycia lub niechcianych zachowań seksualnych bądź zdeprecjonowanie jej seksualności.
  • Przemoc ekonomiczna, czyli każde zachowanie, którego celem jest ekonomiczne uzależnienie ofiary od sprawcy. Przykładem może być: odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy, nie zaspakajanie materialnych potrzeb rodziny i itp.

 

 

JEŻELI DOŚWIADCZASZ PRZEMOCY
LUB ZNASZ INNE OSOBY, KTÓRE CIERPIĄ Z TEGO POWODU

 są:

  • bite, kopane, szarpane za włosy, popychane, okaleczane, duszone, przypalane,
  • szantażowane, straszone, upokarzane, poniżane, obrzucane wulgarnymi wyzwiskami, wyrzucane z domu, nadmiernie kontrolowane,
  • zmuszane do odbywania stosunków seksualnych lub poddawania się nieakceptowanym przez nie zachowaniom seksualnym,
  • uzależnione finansowo od swojego partnera, który zakazuje im podjęcia pracy, nie daje pieniędzy na zaspokajanie podstawowych potrzeb,
  • drastycznie zaniedbywane (pozbawione elementarnej opieki lekarskiej, głodzone lub wykorzystywane) dzieci, osoby starsze, chore.

ZGŁOŚ TEN FAKT

do Komisariatu Policji w Twoim miejscu zamieszkania
lub
do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

gdzie:

  • zostaniesz poinformowany  o sposobach i możliwościach rozwiązania Twojego problemu,
  • wskażą miejsca, w których możesz uzyskać pomoc socjalną, prawną                                    i psychologiczną,                        ,
  • wypełniona zostanie Niebieska Karta.

PROCEDURA NIEBIESKA KARTA

W myśl rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2011r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” wszczęcie procedury następuje na skutek stwierdzenia podejrzenia, iż osoba została dotknięta przemocą w rodzinie oraz wypełnienia formularza „Niebieskiej Karty - A” przez przedstawiciela jednego z podmiotów wymienionych w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia). Formularz ten jest sporządzany przez przedstawiciela podmiotu, który jako pierwszy powziął informację o sytuacji przemocy w rodzinie.

Niebieska Karta  ma na celu:

  1. Ułatwienie rozpoznania przemocy w rodzinie.
  2. Zwiększenie bezpieczeństwa osób doznających przemocy.
  3. Wsparcie  osób doznających przemocy
  4. Motywowanie do podjęcia działań ochronnych.
  5. Określenie skali i charakterystyka przemocy
  6. Tworzenie lokalnych koalicji na rzecz przeciwdziałania przemocy.

REAGUJ NA PRZEMOC!

 Powiadom służby zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy:

  • Niebieska Linia tel. 801-120-002
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przytyku  tel. 48 618 00 95 w. 40,46,50
  • Komisariat Policji w Zakrzewie, Ogniwo Prewencji Przytyku tel. 48 345 37 61

 

ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY GMINY PRZYTYK

 

 

Zarządzeniem z dnia 31 maja 2011r.  Nr 28/1011 Wójta Gminy w Przytyku został powołany Zespół Interdyscyplinarny, który realizuje działania określone w gminnym programie przeciwdziałania przemocy w rodzinie .

Zadaniem zespołu interdyscyplinarnegojest integrowanie i koordynowanie działań w szczególności poprzez:

 

1)     diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie;

2)     podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku;

3)     inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie;

4)     rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym;

5)     inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzin

 

W Gminie Przytyk został uruchomiony punkt konsultacyjny, do którego mogą zgłaszać się osoby doznające przemocy i stosujące przemoc, czynny w drugi i czwarty poniedziałek miesiąca, w godz. od 16.30 do 17.30. Siedziba punktu znajduje się w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Przytyku – I piętro.

Więcej informacji na temat działalności punktu można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Przytyku - pokój nr 9, 10 i 11 lub telefonicznie 48 618 00 95 wew. 40, 46, 50.

 





KOMUNIKATOR GMINY PRZYTYK




Papryka Przytycka
ARR

MODR

Powiat Radomski





Razem dla Radomki

W Dolinie Radomki
 


KRUS
ZUS
CEIDG

Hospicjum Radom