W niedziele 19 sierpnia 2012r. przy pięknej pogodzie odbyły się na stadionie sportowym w Przytyku już XIII Ogólnopolskie Targi Papryki. Tegoroczne targi tradycyjne rozpoczęły się od sformowania korowodu wieńców dożynkowych i paprykowych, który przemaszerował przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Przytyka do kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego na uroczysta Mszę Świętą, podczas której zostały poświęcone tegoroczne plony. Po mszy korowód wraz z zaproszonymi gośćmi, wśród których byli miedzy innymi: Poseł na Sejm Zbigniew Kuźmiuk, Poseł na Sejm Marzena Wróbel, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożenna Pacholczak, Wiceprezydent Miasta Radomia Krzysztof Ferensztajn, Pan Burmistrz oraz Wójtowie Gmin tworzących Związek Gmin Radomka naczelne z Panem Sławomirem Białkowskim, Wójt Gminy Potworów Marek Klimek udali się na stadion sportowy gdzie Wójt Gminy Przytyk Dariusz Wołczyński wraz z Starostom Radomskim Mirosławem Ślifirczykiem dokonali otwarcia targów. Po zakończeniu przemówień przybyłych gości Pan Wójt zaprosił wszystkich do zwiedzania stoisk z papryką, które przygotowali producenci z naszej Gminy. Konkurs na „Najładniejsze Stoisko z Papryką” Wygrała Marek Grela z Wrzeszczowa, drugie miejsce zajął Andrzej Wilczyński z Glinic, a trzecie Maria Janowska z Podgajka. Nagrody i dyplomy wręczyli min. Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Wójt Gminy Przytyk Dariusz Wołczyński oraz Starosta Radomski Mirosław Ślifirczyk. Podczas imprezy rozstrzygnięto również konkurs na najładniejszą plantację papryki, w którym nagrody ufundował Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Trzy pierwsze miejsca przypadły odpowiednio: Krzysztofowi Grzybowi z Dąbrówki Podłężnej, Łukaszowi Jankowskiemu z miejscowości Dęba oraz Wojciechowi Wieśniakowi z Glinic. Targom towarzyszyły m.in. degustacja potraw z papryki i występy artystyczne. Widzowie razem z Wojciechem Gąssowskim śpiewali jego największe przeboje: „Gdzie się podziały tamte prywatki”, „Tak mi źle” czy choćby „M jak miłość”. Lekcja gotowania z „Boczkiem” z serialu „ Świat według Kiepskich” w osobie Dariusza Gniatkowskiego, a także zespół Lipce z Wygnanowa. Do łez rozbawił publiczność kabaret Smile, a do tańca poderwały licznie zgromadzoną publiczność zespoły Skaner i Katrina. Imprezę zakończył efektowny pokaz sztucznych ogni.Zapraszamy do galerii zdjęć z tegorocznych targów.
XIII Ogólnopolskie Targi Papryki 2012 - galeria zdjęć
.
PODZIĘKOWANIA DLA SPONSORÓW XIII Ogólnopolskich Targów Papryki
PODZIĘKOWANIA DLA SPONSORÓW
XIII Ogólnopolskich Targów Papryki
Bogatym jest ten, kto posiada wiele;
bogatym jest ten, kto mało potrzebuje;
najbogatszym - kto dużo daje.
Szanowni Państwo, składamy serdeczne podziękowania za pomoc przy organizacji tegorocznych XIII Ogólnopolskich Targów Papryki. Jesteśmy wdzięczni za Państwa życzliwość i finansowe wsparcie. Słowa te kierujemy do:
P.H.U. PACIOREK ul. 1905 Roku 34 tel. 48 365 30 80 właściciel: Andrzej Paciorek
Sitarski Tadeusz Przetwórstwo Mięsne „TED” Przytyk ul. ul. Słowackiego 23
"Agro-Max" Sp.j. Waldemar Leszczyński Paweł Woźniak, Żerdź 40 h, kontakt 48 618 08 00
Zakłady Drzewne Gajewski, Oblas 40A 26-650 Przytyk właściciel: Michał Gajewski
Parkett Service, Oblas 40A 26-650 Przytyk właściciel: Karol Gajewski
Opakowaniamax Paweł Kołaczek Krzyszkowice 18, 26-650 Przytyk
DOMA Producent Saun, Hurtownia Nagrobków, Usługi Kamieniarskie adres: Krzyszkowice 29A właściciel: Maria Kowalczyk
PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUGOWO-HANDLOWE „EKO-SAM” s.c Karol Czajkowski, Wanda Hernik, Kaszewska Wola 30
HYDRO-BUDOWLANKA” Piotr Barszcz, Żerdź 39 26-650 Przytyk
AUTO – GAZ CENTRUM OGRODNICZO PRZEMYSŁOWE Jan Kosiec, Sprzedaż Paliw Płynnych , Hurt- Detal, Przytyk ul. Warszawska 6, Oblas 43A, Potworów 7
KOWALCZYK FABRYKA OKIEN Michał i Karol Kowalczyk , Przytyk ul. Targowa 6
KOWALCZYK ocieplenie budynków, sprzedaż materiałów budowlanych, montaż stolarki, Przytyk ul. Targowa 8, właściciel Łukasz Kowalczyk
P.H.U.P. OKNO-BUD Przytyk, siedziba Przytyk ul. Targowa 8 , właściciel: Kazimierz Kowalczyk
Dzięki Waszej ofiarności możliwa była realizacja naszych zamierzeń i planów związanych z organizacją tegorocznego targów. Mamy głęboką nadzieję, że nasza współpraca zaowocuje i pomoże nam w realizacji kolejnych tego typu przedsięwzięć. Dziękujemy za pomoc, życzliwość, zrozumienie i ofiarność.
Wyrażając swą wdzięczność za wielkie serce i dobrą wolę, życzymy wielu sukcesów
i powodzenia w realizacji życiowych zamierzeń.
Z poważaniem:
Wójt Gminy Przytyk
Ogólnopolskie Targi Papryki
Paprykowe święto.
Od kilku lat Przytyk i okoliczne gminy zyskały nazwę paprykowego zagłębia. Stąd właśnie pochodzi ponad 60 tys. ton, czyli 80% krajowej produkcji tego smacznego warzywa. Papryka znalazła się na 9 miejscu na liście najczęściej spożywanych w Polsce warzyw. Jej uprawę zapoczątkował w latach osiemdziesiątych Antoni Kwietniewski, mieszkaniec Woli Wrzeszczowskiej, który przebywając za granicą u rodziny, podpatrzył jak to robią Holendrzy i Niemcy.
W samym Przytyku paprykę, kilkadziesiąt jej różnokolorowych odmian, uprawia się w około 200 gospodarstwach, w 2500 tunelach.
Ogólnopolskie Targi Papryki w 2006 roku po raz ósmy zorganizowane z inicjatywy starosty, wójta gminy i prezesa Radomskiej Giełdy Rolnej są nową formą promocji przednich odmian, na które popyt stale wzrasta. Targi są też okazją do spotkań producentów z handlowcami z kraju i zagranicy, a także stanowią inspirację dla przedsiębiorców planujących budowę zakładów przetwórczych.
Podczas jednodniowej odbywającej się w pierwszą niedzielę września imprezy na kilkudziesięciu pięknie i kolorowo urządzonych stoiskach prezentowane są najwspanialsze okazy, a najbardziej atrakcyjne urządzone pawilony nagrodzone w prowadzonym przez organizatorów konkursie.
Sprawdzoną formą promocji i zachętą do nowych form dystrybucji są specjalne katalogi ofertowe, wydawnictwa reklamowe oraz degustacja potraw, których głównym składnikiem jest papryka, a których dodatkowym atutem jest ekologiczny sposób produkcji.
Paprykowe święto ma charakter festynu; uczestniczą w nim tysiące mieszkańców gminy Przytyk, okolicznych miejscowości i coraz liczniej odwiedzający targi goście spoza regionu. Wszyscy podziwiają i smakują przytycką paprykę. Do dobrego tonu należy zakupienie choćby jednego worka dorodnych warzyw, do którego dołączony jest przepis na smaczne potrawy.
Targi uświetniają liczne imprezy towarzyszące i konkursy, prezentacje sprzętu rolniczego i występy artystyczne znanych gwiazd polskiej estrady oraz regionalnych zespołów ludowych.